morze.org

Baza serwisowa farm wiatrowych w Ustce?

Ustecki port ma szansę stać się ważnym zapleczem serwisowym dla farm wiatrowych PGE. List intencyjny w tej sprawie podpisali właśnie przedstawiciele Miasta Ustka, PGE oraz PGE Baltica.

Warto przypomnieć, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej to nie tylko szansa na nowe miejsca pracy i rozwój regionu, ale również część większego planu, mającego na celu transformację energetyczną Polski. Trudno zaprzeczyć, że jest to kwestia, którą musimy się zająć niejako „na wczoraj”.

Budowa nowych farm wiatrowych wymaga jednak stworzenia dla nich odpowiedniego zaplecza serwisowego. Może ono powstać w kilku lokalizacjach, jednak to właśnie Ustka wydaje się być idealnym partnerem, i to nie tylko ze względu na pozytywne nastawienie władza miasta. Pozostałymi argumentami przemawiającymi na jego korzyść są:

  • wielkość,
  • dogodna lokalizacja portu w stosunku do położenia przyszłych farm wiatrowych,
  • korzystne warunki nawigacyjne,
  • duża dostępność terenów inwestycyjnych. 

Realizacja inwestycji będzie się wiązała z koniecznością przebudowy oraz rozbudowy usteckiego portu. Trzeba będzie również zadbać o wygodny dojazd do niego. Droga dojazdowa ma jednak zostać zrealizowana z ominięciem centrum miasta, dzięki czemu zostanie zachowany dotychczasowy charakter Ustki jako miejscowości wypoczynkowej.

Tagged , , , , , , , , ,