Fot. Witold Tylec

Historia S/y Gedania


S/y Gedania to niezwykła jednostka wyprawowa, która została zwodowana w 1974 roku. Jej pierwszym armatorem był jacht Klub Stoczni Gdańskiej.

U podstaw zbudowania jachtu leżała idea zorganizowania „Żeglarskiej wyprawy wokół obu Ameryk”, którą dowodził kpt. Dariusz Bogucki. Założenia były takie, by pokonać przejście północno-zachodnie, popłynąć wzdłuż obu Ameryk do przylądka Horn i wrócić do Gdańska, płynąc wschodnim wybrzeżem Ameryk.

Niestety, konieczna była zmiana pierwotnie ustalonej trasy. Przyczyn takiego stanu rzeczy było kilka – począwszy od warunków pogodowych, a skończywszy na problemach technicznych. Najistotniejszym powodem była jednak niechęć władz kanadyjskich.

Ostatecznie jacht popłynął przez Kanał Panamski na południe, przekraczając krąg polarny, opłynął Horn i powrócił na wschodnie wybrzeże USA , biorąc przy okazji udział w Operacji Żagiel 1976.

W dalszej kolejności Gedania odbyła rejsy na Spitsbergen, Islandię, wyspy Jan Mayen oraz Wyspy Króla Jerzego. W latach 1987-1988 jacht opłynął świat łatwiejszą trasą przez kanał Sueski i Panamski.

W 1989 roku rozpoczął się remont jednostki. Niestety, z powodu braku środków był on wielokrotnie przerywany. W 2002 roku nowym właścicielem jachtu został „The Sail Training Association Poland”.

Gedania po 16 latach powróciła na wodę. Obecnie pływa jako jacht szkoleniowy po północnym Bałtyku, Morzu Północnym oraz norweskich fiordach.

Fot. Witold Tylec

Tagged , , , ,