morze.org

Lugrotrawlery

Lugrotrawlery to jednostki szczególne, i to nie tylko ze względu na trudną do wymówienia nazwę. Niezwykle interesującą kwestią jest bowiem zarówno konstrukcja, jak i historia ich powstania.

Zasadniczym impulsem do opracowania tego typu jednostek była konieczność stworzenia statku, który zapewni rybakom możliwość dokonywania połowów na różnych głębokościach. Zgodnie ze swoją nazwą, lugrotrawlery łączą w sobie właściwości lugrów oraz trawlerów. Z ich pomocą można zatem dokonywać połowów z użyciem włoków, jak i z zastosowaniem sieci dryfujących, czyli pławnic. 

Lugrotrawlery powstawały w Gdańskiej Stoczni Północnej w latach 50. XX wieku. Łącznie wyprodukowano 63 jednostki tego typu. Ich koncepcja została stworzona na polecenie władz PRL, które widząc konieczność pilnej modernizacji floty rybackiej, nakazały opracowanie projektu jednostki uniwersalnej, a przy tym niezatapialnej. 

Niestety, ceną, jaką zapłacono za pośpiech, była katastrofalna jakość oraz bardzo słaby poziom wyszkolenia załóg. Mimo to lugrotrawlery z czasem zyskały rangę jednostek kultowych. Ze względu na fakt, iż zawsze otrzymywały imiona polskich ptaków, jak np. Kania, Mazurek czy Kwiczoł, potocznie nazywano je ptaszkami.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na ich temat, zapraszamy do śledzenia magazynu „Morze”. Znajdziecie tam szczegółowe opisy każdej z tych jednostek wraz z interesującymi danymi technicznymi.

Tagged , , , ,