Niedawno na Darze Pomorza odbyło się wodowanie książki autorstwa kapitan żeglugi wielkiej Jerzego „Oja” Idzikowskiego pt. „AD ASTRA – astronawigacja dla praktyków i hobbystów”. Słowo o Autorze wygłosił jego przyjaciel, recenzent książki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej Wacław Petryński, głos zabrał również wieloletni dowódca ORP „Iskra” kontradmirał Czesław Dyrcz, natomiast matką chrzestną wodowania została żona kapitana, pani Anita. Autorem zdjęć jest nasz korespondent z Pucka, oraz autor działu Przystań Hobbystów, Witold Tylec.
Autor książki to wieloletni współpracownik Morza, zawsze służy nam fachową radą, a fragment książki był przedrukowany w jednym z ostatnich numerów. Szczegółową notkę o kapitanie Jerzym Idzikowskim zamieszczamy poniżej.
Dzieło, zgodnie z tytułem, zawiera kompletne, a wyczerpujące, a jednocześnie jak najbardziej zrozumiałe (a to już sztuka!) wiadomości na temat żeglowania wspieranego patrzeniem w niebo.
Wieść niesie, że niejaki Albert Einstein miał kiedyś powiedzieć: „Jeśli nie potrafisz wyjaśnić czegoś prosto, nie rozumiesz tego wystarczająco dobrze”. Lektura AD ASTRA dowodzi, że Ojo zdecydowanie „umie w astronawigację”, a jego wiedza i doświadczenie sprawiają, że wydaje się ona zupełnie klarowna i zrozumiała. Jego książkę czyta się, jak dobrą gawędę – jednocześnie, nie do końca wiadomo kiedy, zdobywając rzetelną wiedzę na wcale niełatwe tematy.
Lektura pozwala poznać metody prowadzenia nawigacji morskiej w oparciu o pomiar pozycji ciał niebieskich, a przy okazji zahacza subtelnie o genezę rzeczonych metod oraz o ich podstawy naukowe.
Wszystko to sprawia, że AD ASTRA jest propozycją dla każdego – począwszy od studentów szkół morskich, poprzez zawodowych żeglarzy, aż po pasjonatów morza i tematów z nim związanych.
Notka o autorze
Jerzy T. Idzikowski
Urodzony 24.10.1951 w Częstochowie. Związany z żeglarstwem i morzem od lat młodzieńczych. Pierwszy patent żeglarski – żeglarza otrzymał w roku 1966 w klubie LOK przy Hucie Częstochowa. Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni z roku 1975. W tym samym roku zdał tez egzaminy na patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej i zorganizował rejs oceaniczny dookoła Islandii i przez Pentland Firth na jachcie „Konstanty Maciejewicz”, za co otrzymał „Trzecią Nagrodę Honorowa Głosu Wybrzeża – Rejs Roku 1975”. Rok później prowadził jacht „Otago” do Arktyki (Archangielsk,
Murmansk, Wyspa Niedzwiedzia). Wyprawa niestety zakonczyła sie utrata jachtu; na szczescie tylko jachtu. Wypadek ten stał się dla niego swoista „smuga cienia”.
Od listopada 1976 przez następne 11 lat był zatrudniony w Polskich Liniach Oceanicznych w Gdyni, od stanowiska asystenta pokładowego do stanowiska starszego oficera. Dyplom kapitana żeglugi wielkiej uzyskał w roku 1986. Pierwszym jego samodzielnym był rejs próbny na bliźniaku „Daru Młodzieży” – fregacie „Drużba” – w roku 1987. Od stycznia 1988 do października 2017 – pracował jako kapitan na statkach handlowych różnych bander, w tym także brytyjskiej. Pomiędzy rejsami na
statkach obcych bander, w roku 1989, przez siedem miesięcy dowodził żaglowcem naukowo-badawczym Polskiej Akademii Nauk „Oceania”. Na morzach i oceanach świata przepłynął prawie milion trzysta pięćdziesiąt tysięcy mil morskich, to jest ponad 62 razy świat dookoła. Obecnie jest wykładowcą w Szkole Morskiej w Gdyni oraz instruktorem w Ośrodku Manewrowania Statkami w Iławie. Jest autorem wielu publikacji popularyzujących sprawy morskie i żeglarskie.