Ciekawostki o Bałtyku

Ciekawostki o Morzu Bałtyckim

Jak dobrze znacie Bałtyk? Wiecie na jego temat wszystko? Jest wiec szansa zweryfikować swoją wiedzę. poniżej zamieszczamy subiektywną listę ciekawostek o naszym morzu. Znacie je wszystkie?

Jaki głęboki jest Bałtyk?

Niespecjalnie: jego średnia głębokość to 53 metry, a w najgłębszym miejscu osiąga 459 metrów. Najgłębszym miejscem na wodach należących do Polski jest tzw. Głębia Gdańska, licząca 118 m p.p.m.

Czy w Bałtyku żyją rekiny?

Być może będziecie zaskoczeni, ale odpowiedź brzmi: tak. Nie jest to co prawda żarłacz olbrzymi, ale jego mniej okazały kuzyn – żarłacz śledziowy. Ryba i tak jest zresztą słusznych rozmiarów, bo dorasta do 3.5 metra długości.

Najzimniejsze morze Europy

Przyznajcie, pomyśleliście o Północnym? A tu niespodzianka: najzimniejszym morzem w Europie jest Bałtyk, o czym zresztą możecie się łatwo przekonać, wchodząc do niego w upalny dzień. Temperatura wody w lecie waha się w przedziale od 11 do 26 °C, a średnia roczna temperatura Bałtyku to zaledwie 10 °C.

Na Bałtyku jest Märket – i to nie byle jaki

Wyspa Märket, należąca do archipelagu Wysp Alandzkich, to najmniejsza wyspa na świecie podzielona jest między dwa kraje. Powierzchnia tego skrawka lądu to zaledwie  0,03 km2, z czego część leży w Finlandii, część – w Szwecji.

Tagged , , , ,