morze.org

Po co rybakowi kormoran?

Ptaki żywiące się rybami zwykle stanowią poważną konkurencję dla rybaków i nie są przez nich szczególnie lubiane. Niekiedy jednak zdarza się, że współpraca na linii ptaszysko-człowiek układa się całkiem pomyślnie.

W archiwalnym numerze „Morza” z marca 1959 roku można przeczytać o starożytnej japońskiej sztuce łowienia ryb z pomocą… kormorana. Autorzy opisują tę niezwykłą praktykę z niemałym podziwem, zaznaczając, że należy ona do osobliwości Kraju Kwitnącej Wiśni. Czerwony odblask ognia na wodzie oraz wrzaski kormoranów stanowią ponoć niesłychane widowisko, ściągające nad wodę tłumy turystów.

Kormoran, dzięki zawiązanej wokół szyi lince, nie jest w stanie przełknąć złapanej ryby, więc potulnie oddaje ją swojemu człowiekowi. Ten z kolei opiekuje się nim i karmi go rybią drobnicą, zyskując tym samym sympatię ptaka.

Co ciekawe, podobne praktyki odbywają się również dzisiaj, chociaż w dziedzinie współpracy człowieka z kormoranem wprowadzono pewne modyfikacje. Jeśli chcecie przeczytać więcej na ich temat, zajrzyjcie do jesiennego wydania „Morza”

Tagged , , , , , ,