morze.org

Port Gdańsk z awansem na 2 miejsce

Gdańsk stał się wiceliderem wśród portów bałtyckich pod względem przeładunków ogółem. Wyniki, jakie osiągnął w pierwszym kwartale 2022 roku, pozwoliły mu na wyprzedzenie portów rosyjskich – St. Petersburga oraz Primorska.

Od początku bieżącego roku w Porcie Gdańsk przeładowano 14,8 mln ton ładunków. Oznacza to wzrost o 11,3% w odniesieniu do tego samego okresu w roku ubiegłym.

Co ciekawe, już wkrótce te wyniki mogą jeszcze wzrosnąć. Jeśli bowiem przyjrzymy się statystykom przeładunków, łatwo zauważymy, iż większość towarów stanowiła drobnica (6 mln ton) i paliwa płynne (5,7 mln ton), a na pozostałą część złożyły się głównie: węgiel, kontenery i Ro-Ro.

Natomiast pod względem przeładunku zbóż odnotowano pewien spadek. Teraz jednak, kiedy Ukraina w obliczu blokady Morza Czarnego szuka nowych kanałów dystrybucji i pragnie wykorzystywać nasze porty do eksportu swojego ziarna, transport zbóż będzie dużo bardziej intensywny.

Warto przypomnieć, że towary z gdańskiego portu wysyłane są do nie tylko do Europy, ale również do Azji, Stanów Zjednoczonych oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Łącznie jest to 21 regularnych połączeń. Co ciekawe, Gdańsk, jako jedyny port na Bałtyku, obsługuje połączenia z Chinami.

Tagged , , , , ,