s/y Generał Zaruski

S/y Generał Zaruski

Ta jednostka to klasa sama w sobie: jedyny w Polsce drewniany kecz gaflowy, odbudowany kilka lat temu przez Gdańsk i stanowiący dziś jednostkę flagową miasta.

S/y Generał Zaruski powstał w 1938 roku w szwedzkiej stoczni B. Lunda w Ekenäs koło Kalmaru, na zamówienie Ligi Morskiej i Kolonialnej, jako Miał pierwszy z serii 10 podobnych żaglowców.

Z założenia miały one stanowić trzon przyszłej flotylli harcerskiej, służącej morskiemu wychowaniu młodzieży i kultywowaniu tradycji żeglarskich. Niestety, plany te zostały zniweczone przez niemiecką napaść na Polskę oraz II wojnę światową.

Dzisiaj, w XXI wieku, s/y Generał Zaruski uznawany jest za „pływający zabytek sztuki szkutniczej”. Mimo spartańskich warunków, jakie oferuje załodze, pozostaje ulubioną, a wręcz kultową jednostką dla wielu polskich żeglarzy.  

Żaglowiec stanowi urzeczywistnienie idei swojego imiennika, Gen. Zaruskiego, o morskim wychowaniu młodych Polaków. Jednostka pływa w rejsach szkoleniowych, ma na swoim koncie koncie także wyprawy podbiegunowe. Regularnie bierze też udział w rozmaitych programach wymiany międzynarodowej oraz akcjach wolontariatu.

Na co dzień s/y Generał Zaruski cumuje przez siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na Ołowiancce –  tuż przed dziobem SS “Sołdka”.

Fot. Witold Tylec

Tagged , , , , , ,