morze.org

STS Kapitan Borchardt

20 marca w Zatoce Puckiej nastąpiło oryginalne powitanie wiosny: w puckim porcie rybackim zacumował majestatyczny STS Kapitan Borchardt. Jest to najstarszy żaglowiec, jaki pływa obecnie pod polską banderą.

Jednostka została zwodowana w Holandii w 1918 roku jako oceaniczny żaglowiec towarowy. Pięć lat później statek został sprzedany do Niemiec i zyskał swój pierwszy silnik. W czasie II wojny światowej służył w Kriegsmarine. Niemcy używali go jako statku szkoleniowego dla stacjonującej w Gdyni szkoły U-Bootów.

Po wojnie jednostka wróciła pod banderę Holandii. W 1953 roku została sprzedana do Szwecji, gdzie była eksploatowana jako statek handlowy. W 1976 roku ponownie trafiła do Holandii.

Po kolejnej przeprowadzce do Szwecji i przebudowie, jaka miała miejsce w 1989 roku, statek został wyposażony w czternaście kabin i funkcjonował jako jednostka szkolna i  czarterowa pływająca dla szwedzkiego armatora Najaden.  

Obecny właściciel kupił żaglowiec 30 sierpnia 2011 roku. Statkowi nadano imię Kapitan Borchardt. Matką chrzestna jednostki została wiceminister infrastruktury Anna Wypych-Namiotko.

Fot. Witold Tylec

Tagged , , , , , ,