Święto Morza 2023

Już jutro rozpoczęcie Święta Morza w Gdyni

Już w najbliższy piątek 16 czerwca w Gdyni rozpocznie się Święto Morza. Stanowi ono kontynuację najlepszych tradycji morskich II Rzeczpospolitej; po raz pierwszy zostało zorganizowane w 1932 roku. Zdaniem historyków, na uroczystości przybyło wówczas około 100 tysięcy osób. Od 2013 roku święto zostało przywrócone i cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem ludzi morza oraz turystów. 

W ramach tegorocznych obchodów będzie można podziwiać żaglowce i inne jednostki pływające oraz brać udział w licznych atrakcjach: pokazach, warsztatach, wydarzeniach sportowych i artystycznych, a także spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Odbędą się też Regaty Gospodarki Morskiej i Regaty o Puchar Marynarki Wojennej. Najbardziej widowiskowym punktem programu będzie z pewnością tradycyjna Parada Świętojańska, która odbędzie się w sobotę 24 czerwca. 

Święto rozpocznie się uroczystością złożenia wieńca w morzu ludziom, którzy odeszli na wieczną wachtę. Będzie to wspomnienie wszystkich, którzy ponieśli śmierć podczas działań wojennych, jak i w trakcie pełnienia służby państwowej, pracy w marynarce handlowej, czy w wyniku katastrof morskich. W samo południe z pokładu jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni (KONTROLER-22) przedstawiciele Organizatorów Święta Morza złożą symboliczną wiązankę kwiatów i uczczą pamięć zmarłych modlitwą oraz minutą ciszy. Następnie odbędzie się uroczyste otwarcie obchodów święta i koncert muzyki szantowej. Impreza potrwa 10 dni, a zakończy się, jak zawsze, świętem Marynarki Wojennej. Pełny program obchodów Święta Morza znajdziecie tutaj

Tagged , , , , ,