morze.org

Morskie „tiry”

Transport morski oferuje znacznie większe możliwości, niż przewozy lądowe. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet na morzu istnieją mniejsze i większe gabaryty. Do transportu tych większych często służą barki holowane przez specjalistyczne jednostki. Zestaw „jednostka plus barka” ma jednak pewną wadę – wyróżnia się bardzo małą dzielnością morską, co przy dłuższych dystansach może być naprawdę kłopotliwe.

Z tego właśnie powodu powstało rozwiązanie alternatywne: są to statki typu Heavy Load Carrier, przeznaczone do transportu ciężkich i wielkogabarytowych ładunków. Przykładem takiej jednostki jest m/s Aura, własność fińskiego armatora Meriaura. Statek powstał w 2008 roku w Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Jednostka mierzy 101 m długości i 19 m szerokości. Posiada charakterystyczną, płaską sylwetkę, z wystającą nadbudówką. Na jej pokładzie można przewozić ładunek o łącznym ciężarze 4 tys. ton. Statek charakteryzuje się dużą dzielnością oraz wysoką klasą lodową, co jest bardzo przydatne na zimnych wodach północnego Bałtyku. M/s Aura, której portem macierzystym jest Turku, często odwiedza port w Gdyni. Przewozi między innymi takie obiekty, jak konstrukcje wież elektrowni wiatrowych, bloki i sekcje okrętowe itp.

Fot. Witold Tylec

Tagged , , , , ,