ORP Orzeł

ORP Orzeł w Gdyni

W gdyńskim porcie zacumował niecodzienny gość – ostatni pozostający w służbie okręt podwodny Polskiej Marynarki Wojennej ORP Orzeł (291). Jego wizyta pozostawała w ścisłym związku z obchodami jubileuszu 35-lecia pierwszego podniesienia biało – czerwonej bandery na okręcie. Przypomnijmy, że miało ono miejsce 29 kwietnia 1986 roku.

Wizytujący w Gdyni ORP Orzeł został udostępniony do zwiedzania, niestety nie dla wszystkich. Odwiedzić go mogli marynarze służący na jednostce w okresie jej służby w Polskiej Marynarce Wojennej oraz ich rodziny.

ORP Orzeł o numerze burtowym 291 to trzecia jednostka w naszej marynarce Wojennej, nosząca tę nazwę. Jest okrętem podwodnym trzeciej generacji, typu Kilo (Pałtus). Został zaprojektowany w radzieckim biurze konstrukcyjnym CKB-18,a zbudowano go w stoczni Krasnoje Sormowo. Zwodowano go w 1985 roku.

W tamtych czasach należał do najnowocześniejszych okrętów podwodnych o konwencjonalnym napędzie we flotach Układu Warszawskiego. Niestety, było to 35 lat temu – trudno ukryć, że dzisiaj zasłużonej jednostce przydałby się następca.

Fot. Witold Tylec

Tagged , , , ,