morze.org

Powstanie nowa baza dla lodołamaczy

Przedstawiciele Wód Polskich oraz firmy Strabag podpisali właśnie stosowną umowę. Zgodnie z jej treścią, w Podjuchach ma powstać nowa baza dla lodołamaczy. Inwestycja będzie kosztować 22 mln złotych.

Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk powiedział, że ostatnia zima i konieczność likwidacji zatorów lodowych na Odrze dowiodły, iż taka baza jest nam potrzebna. Będzie ona również istotnym elementem dostosowywania parametrów drogi wodnej łączącej Bałtyk i Morze Północne do klasy międzynarodowej.

Z kolei prezes Wód Polskich Przemysław Daca stwierdził, iż baza lodołamaczy w Szczecinie będzie najnowocześniejszą tego typu w Europie. Zgodnie z planem, ma ona pomieścić zarówno polskie, jak i niemieckie lodołamacze. Znajdzie się w niej również centrum dowodzenia oraz strefa serwisowania jednostek.

Pozostaje mieć nadzieję, że zawirowania wynikające z walki z wirusem nie pokrzyżują tych planów. Jak na razie wszystko idzie dobrze. Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki powiedział: „Wszystkie inwestycje kontynuujemy mimo globalnego kryzysu I są to projekty perspektywiczne, zapewniające m.in. bezpieczeństwo przeciwpowodziowe na dziesiątki lat”.

Tagged , , , , , , ,